Dla Pacjentów
Dentofobia, czyli lęk przed dentystą.
Strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym często warunkowany jest przez jeden z najważniejszych mechanizmów sterujących zachowaniami człowieka. Polega on na kojarzeniu pewnych bodźców, czyli tego, co na nas oddziałuje, z naszą reakcją.
Jeśli coś nie jest dla nas przyjemne, będziemy tego unikać. Mechanizm ten działa w sposób automatyczny i nie uwzględnia refleksji, że warto jest coś zrobić dla własnego dobra, mimo że nie jest to przyjemne.
Czasami jednak występuje proces zwany przez psychologów “błędnym uczeniem”.
W jego efekcie nawet sytuacja neutralna i niegroźna budzi silny lęk, czy wręcz przerażanie. Tak dzieje się właśnie w przypadku dentofobii, w której pojawia się strach przed wizytą u dentysty, często wyolbrzymiony i nieadekwatny do zagrożeń. Osoba w takiej sytuacji ma silne pragnienie uniknięcia tego doświadczenia, mimo iż wie, że jej obawy są bezzasadne i irracjonalne.
Przeżywanie takiego lęku może mieć różne postacie – od lekkiego niepokoju do pełnego przerażenia, a nawet paniki.
Kilka sposobów na miłą wizytę u dentysty:
- Nie bój się wyrazić strachu przed dentystą – śmiało powiedz na wizycie o swoich obawach i lękach.
- Na początku wizyty omówimy poszczególne etapy leczenia. Nieświadomość tego, co się z tobą dzieje na fotelu dentystycznym bywa paraliżująca.
- Podczas leczenia lekarz na bieżąco będzie informował cię o poszczególnych czynnościach. Uczestniczenie w decyzjach dotyczących procesu leczenia zmniejsza poczucie niepewności.
- Pamiętaj o nowoczesnych środkach znieczulających. Dziś znieczulenia są o wiele skuteczniejsze niż kiedyś, a ich podanie o wiele bardziej komfortowe dla pacjenta. Cieniutkie i elastyczne igły zapewniają minimalnie odczuwalne ukłucie.
- Przed leczeniem ustal system sygnalizacji przerwania zabiegu (np. poprzez podniesienie ręki). Będziesz czuł się pewniej, wiedząc, że masz kontrolę i możliwość przerwania zabiegu.
- Weź ze sobą walkmana lub discmana z muzyką, która cię uspokaja. W poczekalni lub podczas zabiegu możesz słuchać muzyki przez słuchawki.
- Podczas oczekiwania na wizytę możesz zastosować wybraną technikę relaksacyjną, np. przypomnij sobie najbardziej udany urlop. Dzięki temu uspokoisz się, a sam gabinet dentystyczny nie będzie kojarzył się tylko ze stresem.
- Zaplanuj odpowiednio wcześniej swoją wizytę u dentysty. Wybierz spokojny, niestresujący dzień.
- Pamiętaj, że nie tylko ty masz obawy przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Nie jest to żaden powód do wstydu czy zażenowania.
Wizyta adaptacyjna dla dzieci
Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym powinna być dla dziecka ciekawym przeżyciem i niezwiązanym z bólem. Powinna mieć ona miejsce odpowiednio wcześnie, zanim pojawią się pierwsze potrzeby lecznicze. Ma ona na celu przyzwyczajenie dziecka do nowego otoczenia oraz nawiązanie lepszego kontaktu pomiędzy lekarzem i małym pacjentem. Pierwsze odwiedziny naszej placówki umożliwiają zapoznanie się z gabinetem stomatologicznym oraz personelem medycznym. W trakcie spotkania lekarz, często w formie zabawy, oswaja małego pacjenta z urządzeniami stomatologicznymi, demonstruje zasady działania nieznanych dla dziecka urządzeń i przedmiotów. Dzięki temu gabinet staje się dla niego miejscem kojarzonym z zabawą i mile spędzonym czasem. W trakcie pierwszej wizyty możemy również wykonać proste zabiegi lakowania lub lakierowania
Lakierowanie zębów
Na czym polega?
Lakierowanie polega na powlekaniu powierzchni zębów lakierami zawierającymi silne stężenie fluoru (od 0,1 do 6%). Przed zabiegiem oczyszcza się zęby specjalną, mechaniczną szczoteczką, później płucze je i osusza, a następnie pędzelkiem nakłada na nie lakier. Wszystko trwa od 5 do 10 minut. Lakier twardnieje, tworząc na zębach przezroczystą błonkę. Po lakierowaniu nie można nic jeść ani pić przez około godzinę. W tym dniu nie należy też szczotkować zębów. Lakier utrzymuje się na powierzchni zębów od kilku godzin do kilku dni.
Jakie korzyści przynosi?
Ten zabieg wzmacnia zęby i sprawia, że są odporniejsze na próchnicę. Lakierowanie zębów redukuje ją aż do 75%. Codzienne czyszczenie pastą z fluorem, stosowanie nici dentystycznej i płukanki do jamy ustnej nie wystarczają. Lakier fluorkowy ma o wiele wyższe stężenie fluoru niż ogólnodostępne preparaty. Wystarczy pokryć nim zęby dwa razy do roku, by znacznie zmniejszyć ryzyko próchnicy. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, trwa najwyżej 15 minut.
Kiedy należy lakierować i jak często?
Zawsze wtedy, gdy zależy Państwu na wzmocnieniu zębów i uchronieniu ich przed próchnicą. Po każdym profesjonalnym czyszczeniu zębów, po szlifowaniu zębów pod korony i mosty, a także w chorobach przyzębia (przy odsłoniętych szyjkach zębowych). Wszystko zależy od indywidualnych skłonności do próchnicy. Rutynowo lakierowanie powinno się przeprowadzać dwa razy w roku. W przypadku wysokiego zagrożenia można częściej cztery razy w roku.
Dla kogo jest ten zabieg i jakie są wskazania?
– zapobieganie próchnicy u dzieci i dorosłych – remineralizacja ognisk próchnicy początkowej.
– zapobieganie próchnicy wtórnej wokół wypełnień, wkładów koronowych i uzupełnień protetycznych.
– znoszenie nadwrażliwości szyjek zębowych.
– zapobieganie próchnicy w trakcie leczenia ortodontycznego (aparaty stałe i ruchome
Lakowanie zębów
Lakowanie, inaczej uszczelnianie bruzd, to całkowicie bezbolesny zabieg profilaktyczny, mający na celu wypełnienie szczelin i zagłębień, występujących na powierzchniach żujących zębów, specjalną światłoutwardzalną substancją (lakiem). Bruzdy na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych stanowią doskonałe miejsce do zalegania resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej. Głębokość bruzd praktycznie uniemożliwia ich właściwe wyczyszczenie. Z tych względów bruzdy powierzchni żujących zębów są najczęstszym miejscem powstawania procesu próchnicowego. Lak szczelinowy dokładnie wypełnia bruzdy i zagłębienia powierzchni żującej zęba, uniemożliwiając zaleganie resztek pokarmowych i bakterii. W ten sposób chroni ząb przed próchnicą. Aby zabieg lakowania był skuteczny, należy przeprowadzić go możliwie wcześnie, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy.
Lakowanie należy przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się powierzchni żującej zęba w jamie ustnej. Zachęcamy rodziców do uważnej obserwacji swoich pociech. Zalecamy również regularnie, w przypadku dzieci co trzy miesiące, odwiedzać stomatologa. Da to pewność, że wyrzynający się ząb zostanie w porę zabezpieczony lakiem szczelinowym.W szczególnych przypadkach przeprowadza się tak zwane poszerzone lakowanie bruzd, polegające na poszerzeniu bruzd cienkim wiertłem szczelinowym przed aplikacją laku. Takie rozwiązanie lekarz może zastosować w przypadku, kiedy w bruzdach rozwinęła się już próchnica, ale jest ona w początkowym stadium. Ze względu na bardzo niewielką głębokość preparacji zabieg pozostaje bezbolesny.
Zalecenia po ekstrakcji zęba
- Tampon należy wyjąć po upływie 30 minut.
- Dwie godziny po zabiegu nie należy jeść ani pić.
- W razie wystąpienia po ustąpieniu znieczulenia dolegliwości bólowych można zażyć środki przeciwbólowe (ibuprom, paracetamol).
- W razie niewielkiego krwawienia z zębodołu można wykonać zimny kompres zewnętrzny (nigdy ciepły!): do foliowego woreczka włożyć kostki lodu, zawinąć w tkaninę i przykładać do skóry policzka. W przypadku przedłużającego się, silnego krwawienia należy niezwłocznie powiadomić lekarza prowadzącego lub zgłosić się do najbliższej stacji pogotowia.
- Nie wolno dotykać i płukać rany, aby nie wypłukać skrzepu, którego obecność jest warunkiem prawidłowego gojenia zębodołu.
- Całą dobę nie wolno palić, należy unikać zadymionych pomieszczeń oraz towarzystwa osób palących, aby nie wywołać stanu zapalnego zębodołu, charakteryzującego się bardzo sinymi dolegliwościami bólowymi.
- W przypadku założenia szwów należy po tygodniu zgłosić się celem ich usunięcia.
Zalecenia po wszczepieniu implantów
- Należy unikać jakiegokolwiek wysiłku fizycznego w pierwszych dniach po zabiegu wstawienia implantu. Nie można uprawiać sportów przez pierwszy miesiąc od zabiegu. Wszczepienie implantu jest mocno inwazyjnym zabiegiem i obciążeniem dla organizmu, wzmożony wysiłek fizyczny może w znacznym stopniu utrudnić prawidłowe gojenie się rany, a nawet doprowadzić do poważnego krwotoku.
- Należy całkowicie powstrzymać się od picia i jedzenia przez pierwszych kilka godzin od zabiegów. Bardzo istotne jest odczekanie z przyjmowaniem jakichkolwiek pokarmów do ustąpienia efektów znieczulenia miejscowego – podczas żucia możemy poważnie pogryźć sobie policzki i język, nie będziemy nawet czuli, że poważnie się ranimy, jedyna oznaką tego może być silne krwawienie.
- Przez pierwszy miesiąc należy stosować się do miękkiej diety. Przez pierwszy tydzień można przyjmować jedynie półpłynne pokarmy. W miarę odbudowy tkanki kostnej można spożywać coraz twardsze pokarmy.
- Okolice implantacji można schładzać zimnymi okładami – dostępnymi w aptece żelowymi torebkami lub kostkami lodu przykładanymi do policzka.
- Należy zachować bezwzględnie perfekcyjna higienę jamy ustnej, należy płukać jamę ustną zalecanymi przez implantologa płynami. Należy bardzo uważać na okolice wszczepienia implantu – nie szczotkować ich do czasu zdjęcia szwów, zmienić szczoteczkę na bardzo miękką. Po zdjęciu szwów należy bardzo delikatnie masować miejsce wszczepienia implantu.
- Należy unikać żucia miejscem wszczepienia implantu aż do czasu całkowitego zagojenia się ran i przyjęcie implantu zębowego.
- Obowiązkowo trzeba przyjmować wszystkie przepisane przez implantologa leki – zminimalizujemy w ten sposób wystąpienie powikłań i stanów zapalnych.
- Należy bezwzględnie wyeliminować na czas 2 tygodni po zabiegu takie używki jak papierosy i alkohol.
Gwarancja
Bezpieczeństwo oraz zdrowie pacjenta jest dla nas najważniejsze dlatego wszystkie zabiegi wykonywane są w naszym gabinecie z najwyższą starannością oraz przy użyciu najlepszych materiałów dostępnych na rynku. Gwarancja na prace protetyczne wynosi 5 lat przy zachowaniu wizyt kontrolnych co 6 miesięcy, które obejmują przegląd oraz w razie potrzeby skaling i piaskowanie. Gwarancja wchodzi w życie po odbyciu pełnego planu leczenia który ustala lekarz w konsultacji z pacjentem na pierwszej wizycie ustalającej plan leczenia.
Pacjent traci prawo do gwarancji w przypadku:
- niedotrzymania wizyt kontrolnych co 6 miesięcy
- przerwania zaplanowanego leczenia
- niestosowania się do zaleceń odnośnie higieny jamy ustnej
- złego stanu higieny jamy ustnej
- uszkodzeń na skutek działania sił zewnętrznych
- na skutek zaawansowanych periodontopatii, bruksizmu
- samodzielnego ingerowania w pracę
- gwarancja na leczenie kanałowe obejmuje poprawność opracowania i wypełnienia kanałów. Nie obejmuje powikłań leczenia, których wystąpienie nie jest zależne od lekarza dentysty.