Periodontologia
Główną przyczyną chorób tkanek przyzębia jest są bakterie znajdujące się w płytce nazębnej. Bakterie te inicjują proces zapalny, którego skutkiem jest powolne niszczenie tkanek wokół zęba. Stopniowo dochodzi do utraty kości i dziąsła. Na rozwój i postęp choroby mają także wpływ: uwarunkowania genetyczne, choroby ogólnoustrojowe (np. osteoporoza, cukrzyca), czynniki środowiskowe (np. stres, nałogi) nieprawidłowy zgryz i błędy jatrogenne (np. nawisające wypełnienia, źle wykonane uzupełnienia protetyczne).
Zapalenie przyzębia bardzo często przebiega skrycie i podstępnie, a jego jedynym objawem choroby może być krwawienie z dziąseł np. podczas szczotkowania. Innymi objawami są: zaczerwienienie lub (i) bolesność dziąseł, osad i kamień nazębny, nieprzyjemny zapach z ust, w zaawansowanych przypadkach ruchomość zębów. Wczesna diagnoza jest niezmiernie ważna dla optymalnego leczenia i zahamowania choroby.
Choroby przyzębia dotykają około 80% dorosłej populacji. Skuteczne zwalczanie periodontopatii jest możliwe wyłącznie przy połączeniu działań profilaktycznych (właściwa higiena jamy ustnej) i leczniczych.
Do metod terapeutycznych w chorobach przyzębia zaliczamy:
Scaling – Mechaniczne oczyszczenie zębów jest podstawowym zabiegiem leczniczym. Usuwanie złogów nazębnych (przede wszystkim kamienia nad- i poddziąsłowego) jest wykonywane przy pomocy odpowiedniego zestawu końcówek do ultradźwiękowego skalingu nad- i poddziąsłowego.
Zastosowanie aparatów ultradźwiękowych nie uszkadza powierzchni korzenia, zapewnia dobry dostęp do trudnodostępnych miejsc, niszczy część bakterii, ma także działanie utleniające i znacznie skraca czas zabiegu. Oczyszczenie zębów kończy się polerowaniem za pomocą szczoteczek i gumek oraz odpowiedniej pasty, która oprócz środków ściernych i polerowniczych zawiera fluor i hydroksyapatyt zabezpieczający przed nadwrażliwością. Zabieg scalingu należy przeprowadzać regularnie.
Piaskowanie – Większość przebarwień pochodzenia zewnętrznego ( po kawie, herbacie, tytoniu i itp.) może zostać usunięta przy użyciu nowoczesnych aparatów: piaskarek. Piaskowanie polega na działaniu silnego prądu sprężonego powietrza, wody i dwuwęglanu sodu. Zabieg jest bezbolesny, pozwala uzyskać naturalną biel zębów i idealną gładkość ich powierzchni. W naszym gabinecie stosowany jest bezpieczny system firmy. Czyszczenie odbywa się za pomocą specjalnego proszku odpowiednio dobranego do prawidłowego usuwania osadów. Należy pamiętać, że po zabiegu zęby są całkowicie pozbawione ochrony. Piaskowanie powinien zakończyć zabieg lakierowania (pokrycie warstwą lakieru z fluorem wszystkich powierzchni zębów). Po piaskowaniu nie wolno przez 3 godziny pić kawy i herbaty oraz palić papierosów.
W bardziej zaawansowanych stanach chorobowych stosowane są metody chirurgiczne:
Kiretaż – Zabieg polegający na dokładnym oczyszczeniu głębszych kieszonek przyzębnych. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Wspomagany farmakologicznie (np. preparatem Chlo site) umożliwia optymalne leczenie kieszonek przyzębnych, zapobiega powtórnej kolonizacji bakterii w miejscach aplikacji, przyśpiesza proces gojenia.