Stomatologia estetyczna
Wybielanie zębów
Piękne, lśniące, białe i zdrowe zęby są marzeniem każdego z nas. Zazdrościmy pięknego uśmiechu aktorom, modelkom i osobom publicznym.
Po pierwsze – białe! Najważniejszą rolę spośród czynników stanowiących o atrakcyjności uśmiechu odgrywa biały kolor zębów. Poprawia samopoczucie, stosunki międzyludzkie, a czasami nawet ułatwia zdobycie pracy. Przebarwione zęby powodują, ze uśmiechamy się rzadko, zasłaniamy usta ręką, wstydzimy się i zamykamy w sobie.
TWOJE ZĘBY MOGĄ BYĆ O KILKA ODCIENI BIELSZE!!!!
Na szczęście istnieją profesjonalne metody, które pomogą nam przywrócić śnieżnobiały uśmiech a co za tym idzie to wzrost naszej samooceny oraz dobre samopoczucie. Zabieg wybielania zębów przeprowadzony przez lekarza stomatologa to najtańsza “operacja plastyczna”, a co najważniejsze dostępna w zasadzie dla wszystkich.
Z wielu istniejących metod wybielania w naszym gabinecie proponujemy pacjentom najskuteczniejszą, a zarazem łatwą w stosowaniu metodę nocnego wybielania nakładkowego. Wtedy to mniejszy dopływ śliny i aktywność ust zapobiegają wydostawaniu się żelu.
Zabieg przeprowadza się przy pomocy specjalnego preparatu w postaci żelu, który zawiera 20% nadtlenku karbamidu czyli głównej substancji wybielającej. W większości przypadków efekty są widoczne już po kilku dniach. Nakładka wykonana indywidualnie sprawia, że odczuwanie jej obecności w ustach jest znikome.
Postępowanie
* Lekarz pobiera wycisk masą alginatową na standardowych łyżkach wyciskowych.
* W pracowni technicznej, technik wykonuje nakładkę winylową na odlanym wcześniej modelu gipsowym. Nakładka ulega utwardzeniu w specjalnym urządzeniu pod wpływem światła przez 2 minuty. Po utwardzeniu technik dentystyczny dopracowuje nakładkę, aby idealnie pasowała w jamie ustnej.
* Po kilku dniach lekarz wręcza nakładkę i strzykawki z żelem pacjentowi, oraz dokładnie instruuje pacjenta, co do dalszego postępowania.
– Dokładnie umyć zęby szczoteczką i pastą do zębów.
– Wycisnąć ze strzykawki odpowiednią ilość żelu do wnętrza nakładki, tak aby całe dno było pokryte.
– Umieścić nakładkę na zębach i silnie docisnąć ją do zębów.
– Nadmiar żelu należy zetrzeć szczoteczką lub palcem.
– Nosić nakładkę ok 4 godziny w ciągu dnia lub zakładać ją na noc.
Żeby rozpocząć zabieg wybielania konieczna jest wymiana wszystkich nieszczelnych wypełnień i oczyszczenie obszarów objętych próchnicą oraz doprowadzenie do prawidłowego stanu tkanki przyzębia. Pacjent powinien być świadomy, że żadna, że stosowanych metod nie daje mu 100% gwarancji powodzenia. Uzyskany zadowalający wynik wybielania nie utrzymuje się przez całe życie. Po kilku latach, być może trzeba będzie powtórzyć kurację.
Bezpieczeństwo wybielania
Z badań naukowych przeprowadzanych w różnych krajach wynika, że metody wybielania, szczególnie nocnego są zupełnie bezpieczne dla szkliwa zębów. Nie dochodzi do osłabienia jego struktury ani zwiększenia jego podatności na próchnicę. Czasami po kilku dniowej kuracji zauważa się nadwrażliwość na bodźce termiczne np.: zimno, ciepło. Jednak zastosowanie preparatów fluorkowych znosi tą przykrą dolegliwość bezpowrotnie.
Należy pamiętać żeby przed wybielaniem zębów usunąć wszystkie ciemne wypełnienia, gdyż nie ulegają one wybielaniu.
Reasumując należy stwierdzić, że opisana metoda jest najskuteczniejszą, stosunkowo tanią i bezpieczną metodą wybielania zębów odbywającą się w domowym zaciszu. Czas trwania kuracji 7-14 dni.
Wybielanie w gabinecie
Dla osób, którym noszenie nakładki sprawiałoby dyskomfort lub które nie mogą się tej metodzie poddać ze względów czasowych możemy zaproponować zabieg wybielania w gabinecie. Zabieg trwa ok. 2 h.do jego wykonania używa się środka o wyższym stężeniu. Po osłonięciu dziąseł specjalną żywicą, żel nakłada się bezpośrednio na ząb, następnie zostaje on aktywowany lampą wybielającą. W ciągu 30 min uzyskuje się efekt wybielenia. Tym sposobem zostają rozjaśnione zęby w okolicy przedniej do pierwszego trzonowca (szóstki).
EFEKTY WYBIELANIA
przed wybielaniem
po wybielaniu
Licówki
W chwili obecnej coraz większe zainteresowanie budzi zastosowanie licówek. Są to stałe uzupełnienia protetyczne stosowane w stomatologii estetycznej do pokrycia nieestetycznych powierzchni wargowych i policzkowych zębów górnych i dolnych.
Częściej stosowane są w odcinku przednim zębów szczęki. Ich zastosowanie jest korzystniejszą alternatywą niż wykonanie koron protetycznych, ze względu na niewielki stopień utraty tkanek twardych zęba w wyniku szlifowania.
Korona protetyczna wymaga preparacji całego zęba dookoła, natomiast w przypadku cieniutkiej licówki lekarz delikatnie usuwa niewielką warstwę szkliwa z powierzchni wargowej na grubość 0,5-0,9 mm.
Technikę laminatową zalicza się do uzupełnień protetycznych, które oszczędzają tkankę twardą zęba. Materiałem do wykonania licówek jest kompozyt lub porcelana.
Wskazania do zastosowania licówek:
– przebarwienia zębów trudne do wybielenia np.: tetracyklinowe, po leczeniu kanałowym,
– niedorozwój szkliwa i zębiny (amalogenesis imperfecta)
– nieestetyczne wypełnienia zębów przednich,
– ubytki brzegów zębów, ukruszenia kątów brzegów siecznych
– diastemy (szpary) między zębami,
– wydłużenie startych patologicznie zębów,
– zasadnicza zmiana koloru zębów
Przeciwwskazania:
– zła higiena jamy ustnej,
– parafunkcje zwarciowe np.: bruksizm
przed założeniem licówek
po założeniu licówek